Ще останат ли училищата затворени след Нова година заради новия щам на COVID-19?
Министър Красимир Вълчев намекна, че е възможно решението за връщане на децата до 4-ти клас да бъде отменено
Новият щам на COVID-19 може да направи връщането на учениците от първи до четвърти клас в училище от 4 януари 2021 г невъзможно. Ще анализираме ситуацията. Ще предприемем мерки спрямо него, но в момента решението е взето на базата на данните от последните дни. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
„Факт е, че има понижаване на броя на заразените. Ще анализираме данните всяка седмица. Ако минем към умерен вариант, ще има редуване на класовете от пети до 12-ти клас. Вероятно ще разрешим някои дейности, които не може да се отложат и да се проведат в електронна среда. Става въпрос за изпити и практики“, уточни той.
Поне до 11 януари учениците от пети до 12-ти клас ще продължат да са в електронна среда, заяви министърът.
„Много трудни бяха дебатите дали малките ученици да носят маски. СЗО дори препоръчва децата над 12 години само да се маскират. Затова и препоръчахме на училищата да вземат решение, ако имат педагози с хронични заболявания“, добави той.
Вълчев съобщи, че 66 учители са починали от коронавирус. „Всеки 80-ти гражданин на България е учител. Броят на педагозите, които са загубили живота си, е пропорционален на общия брой починали“, коментира той.
С „Не“ министърът отговори на въпроса дали бе грешка връщането на децата в класните стаи през тази есен. „Ситуацията в края на лятото бе благоприятна. Ние не можем да твърдим, че училищата са основният фактор за разпространението на заразата. Международни изследвания, правени в над 130 страни, показват че образователните центрове допринасят за предаването на вируса. Колкото са по-големи учениците, толкова повече разпространяват COVID-19”, добави той.
„Не може да преустановим за много време учебният процес. Отваряме училищата, когато е разумно. Затваряме ги, когато е необходимо“, подчерта Вълчев.
„Ако затворим всичко, ще трябва да изтеглим 50 или 100 милиарда лева заем и ще прехвърлим загуби на бъдещето. Ако класните стаи останат без ученици, също ще е голяма загуба“, добави той.
„Дистанционното обучение не е пълноценен заместител, но е по-добрата алтернатива на това да няма никакво учение“, изтъкна министърът.
"Удължаването на зимната ваканция за сметка на лятната е една възможност. Ние дори я използвахме децата от първи до шести клас. Удължихме с две седмици учебната година за проекти дейности, но много по-голяма част от училищата избраха да са на дистанционно обучение", добави той.
Очаквайте подробности!
"Образователният министър Красимир Вълчев трябва незабавно да подаде оставка! Поводите за това са много, но конкретният е последното му фамозно изказване в интервю по bTV, в което заявява: „Животът на децата, родителите и учителите е важен, но не можем да сме крайни хуманисти.“
Не можете да сте крайни хуманисти, а?
А убийци можете ли?
И колко души според вас трябва да минат през страданията на болестта или да умрат, за да кажете вие, некрайният хуманист - „стига“? Колко, бе, неуважаеми г-н министре?
Вие да не би да сте назначен на поста си и да получавате заплата от данъкоплатците, за да броите мъртвите учители, деца и родители и да пресмятате – дотук може да умират, по-нататък не бива? "
Ай да идва Март и да им гласувам по един минус на тия, да си взимат ковида и да изчезват през 9 планини в 10-та